Širdies nepakankamumas žmogų priverčia kovoti ne tik su kūno pokyčiais, kurie sąlygoja nemažai įvairių apribojimų, bet ir su pasikeitusia emocine būkle. Suvokimas, kad nuo šiol sveikatos būklė nėra tokia kaip anksčiau, gali kilti bejėgiškumo jausmas, nerimo ar pykčio priepuoliai, netgi depresija. Visa tai neabejotinai vienaip ar kitaip paveikia ir santykius su artimaisiais, giminaičiais, draugais. Tad nepaprastai svarbu susigyventi su diagnoze ir aiškiai suvokti, ką galima padaryti, kad gyvenimas būtų kiek įmanoma labiau visavertis.

Savaime suprantama, kalbėtis apie ligą su aplinkiniais gali būti nelengva. Tačiau paliesti šią temą – būtina. Kur kas blogiau viską laikyti savyje, nes neigiamos emocijos, jų sankaupa savijautą tik pablogina. Šeimos nariai, draugai gali taip pat jausti nerimą, baimę, pyktį dėl artimo žmogaus ligos, tad apie visą tai reikėtų pasikalbėti. Niekas kitas, tik ligonio artimiausia aplinka gali jam padėti. Netgi toks paprastas dalykas, kaip šeimos narių supažindinimas su vaistų, kuriuos privalu vartoti, rėžimu, taip pat sveikų patiekalų gaminimas ar ėjimas kartu pasivaikščioti, gali pastebimai palengvinti ligos kontrolę.

Gana efektyvios pagalbos galima sulaukti ir iš kitų sergančiųjų ta pačia liga – jų patirtis, išgyvenimai, gebėjimas spręsti sunkumus gali būti labai naudingi.
Kalbant apie intymius santykius, kai kurie ligoniai baiminasi, jog būdami tokios būklės yra priversti jų atsisakyti. O su gydytoju pasikalbėti šia tema drovisi. Gera žinia – jei širdies nepakankamumo simptomai kontroliuojami, galima tęsti įprastą seksualinį aktyvumą. Lytinio akto, kaip ir bet kurios kitos fizinės veiklos, nepatariama pradėti blogai jaučiantis, dūstant, kai skauda krūtinę. Keli patarimai, padėsiantys jaustis patogiai ir gerai:

• Pasirinkite tinkamą laiką lytiniam aktui: kai jaučiatės pailsėję, atsipalaidavę, neįsitempę.
• Venkite lytinio aktyvumo tuoj pat po sunkaus maisto ar didelio kiekio alkoholio.
• Lytiniam aktui rinkitės patogią, intymią aplinką. Svarbu, kad niekas netrukdytų, nebūtų per karšta ar per šalta.
• Nepamirškite glamonių – tai lyg apšilimas, padedantis kūnui pasiruošti būsimam fiziniam aktyvumui.
• Geriausia rinktis mažiau jėgų reikalaujančias pozas: gulint apačioje ant nugaros arba kai abu partneriai guli ant šono.

Jei lytinio akto metu pradeda trūkti oro, pavargstate ar jaučiatės nepatogiai, sustokite ir kurį laiką pailsėkite. Svarbu prisiminti, kad po širdies nepakankamumo nustatymo daugelis neturi noro lytiniams santykiams. Žmonės jaučiasi nusiminę, prislėgti, įsitempę, tad normalu, kad susidomėjimas lytiniu gyvenimu sumažėja. Tokiu atveju būtina surasti kitų būdų (pavyzdžiui, apsikabinimai, glamonės, bučiniai), kaip išlikti fiziškai artimais su savo partneriu. Taip pat reikia turėti omenyje, kad sergantieji širdies nepakankamumu susiduria su fizinėmis seksualinėmis problemomis, tokiomis kaip erekcijos sutrikimai (impotencija), ejakuliacijos bėdos, sunku pasiekti orgazmą. Retai šių problemų priežastis būna vaistai, paskirti širdies nepakankamumui gydyti. Daugelis sergančiųjų širdies nepakankamumu gali turėti visavertį lytinį gyvenimą. Jei kyla klausimų, nesidrovėkite konsultuotis su gydytoju. Yra daug veiksmingų vaistų, kuriuos, jei reikia, gali naudoti sergantieji širdies nepakankamumu. Susitaikius su širdies nepakankamumo diagnoze ir pakoregavus gyvenimo būdą, susidomėjimas lytiniu gyvenimu sugrįš.