Lietuva kartu su visa Europa mini Širdies nepakankamumo dieną

Pasaulyje širdies funkcijos nepakankamumas (ŠN) diagnozuojamas daugiau nei 26 milijonams žmonių, Lietuvoje ši liga buvo nustatyta daugiau nei 130 tūkstančių asmenų.

ŠN yra viena rimčiausių visuomenės sveikatos problemų, su kuria dažniausiai susiduriama vyresniame amžiuje. Širdies funkcijos sutrikimo atvejų pastaraisiais metais daugėja visame pasaulyje.

Tiek Europos, tiek ir Amerikos kardiologų draugijos pabrėžia, kad į didelės rizikos grupę susirgti ŠN patenka pacientai, kuriems jau diagnozuota: pirminė arterinė hipertenzija, cukrinis diabetas, miokardo infarktas, aterosklerozė, priklausomybė nikotinui ir/ar alkoholiui, prieširdžių virpėjimas, lėtinė inkstų liga, smegenų kraujagyslių patologija, nutukimas, mažakraujystė.

Lietuvos kardiologų draugija ir Širdies Nepakankamumu Sergančiųjų Asociacija gegužės mėnesio pirmą savaitgalį, kartu su Europos šalimis mini Širdies nepakankamumo dieną. Taip siekiama informuoti visuomenę apie širdies nepakankamumo aktualijas, epidemiologinius mastus populiacijai senstant. Anksti diagnozavus širdies nepakankamumą, jis gali būti sėkmingai gydomas, o tai pagerina gyvenimo kokybę ir prailgina amžių.

Renginiai, skirti ŠN dienai paminėti, kasmet vyksta visoje šalyje. Jų metu besidomintys susipažįsta su širdies nepakankamumo rizikos veiksniais, pagrindiniais simptomais bei gydymo galimybėmis. Mokoma vaikščioti su šiaurietiškomis lazdomis, atliekamas 6 minučių ėjimo testas, kūno masės analizė, vertinamas arterinis kraujo spaudimas ir širdies susitraukimų dažnis, SCORE balas, vyksta pirmos pagalbos mokymai, viktorinos apie širdies – kraujagyslių funkciją ir sveiką gyvenseną, dalinama informacinė medžiaga, tiriamas gliukozės, cholesterolio kiekis kraujyje, skaitomos paskaitos apie tai, kodėl svarbu žinoti savo kraujo spaudimą, fizinį aktyvumą, kaip sumažinti druskos vartojimą ir pan.

Renginius organizuoja Širdies Nepakankamumu Sergančiųjų Asociacija ir profesionalūs gydytojai, gydytojai rezidentai, studentai, moksleiviai, svajojantys apie mediko profesiją. Į ŠN dienas visada atvyksta ir talkina medikams aktoriai, dainininkai, vaikų ansambliai, muzikantai, žurnalistai, pacientų organizacijų aktyvistai.

Susirinkusiai bendruomenei skaitomos paskaitos, rodomi kino filmai, vyksta diskusijos, konsultacijos.