Širdies nepakankamumo žinomumo didinimo mėnuo 2023 m. gegužė

2023 m. Širdies Nepakankamumu Sergančiųjų Asociacija ir Tarptautinio Širdies Aljanso – Global Heart Hub organizuojamos mėnesį truksiančios Širdies nepakankamumo žinomumo didinimo kampanijos tikslas – šviesti visuomenę apie širdies nepakankamumą. Siekiame didinti susipažinimą su širdies nepakankamumo požymiais, simptomais ir rizikos veiksniais, taip pat pabrėžti ankstyvos diagnostikos ir veiksmingos savo ligos priežiūros svarbą. Šiųmetinės kampanijos metu daugiausia orientuosimės į būtinybę atkreipti dėmesį į širdies nepakankamumą, naudodami šūkį #HighlightHeartFailure and save lives – Skleiskime žinią apie širdies nepakankamumą ir gelbėkime gyvybes.

Siekiame didinti žinomumą per:

  • motyvuojančios žinutės: dalindamiesi žmonių, kurie gyvena su širdies nepakankamumu ir jų šeimos narių ir artimųjų, asmeninėmis istorijomis.
  • edukacinius vaizdo įrašus: skatindami žmonių sąmoningumą ir aktyvumą reaguojant į širdies nepakankamumo sukeliamus ženklus ir simptomus.
  • širdies nepakankamumo žinomumo didinimą: mėnesį truksiančios širdies nepakankamumo kampanijos metu šviesdami žmones, pateikdami svarbiausią informaciją apie širdies nepakankamumą.

Kodėl taip svarbu didinti širdies nepakankamumo žinomumą?

Širdies nepakankamumo pacientų organizacijų bendruomenė laikosi vieningos nuomonės, kad tiek visuomenė, tiek sveikatos priežiūros specialistai nepakankamai gerai atpažįsta ir supranta širdies nepakankamumo ligos rimtumą. Visuotinai sutariama, kad:

  • ankstyvieji širdies nepakankamumo požymiai ir simptomai dažnai priskiriami įprastiniams senėjimo požymiams, todėl į juos nekreipiama dėmesio kaip į ankstyvus ligos pranašus;
  • pirminėje sveikatos priežiūros sistemoje yra didelių diagnostikos prieinamumo spragų, dėl kurių diagnozė nustatoma nevienodai ir pavėluotai. Širdies nepakankamumas dažnai diagnozuojamas per vėlai, kai žmogui dažnai jau būna išsivysčiusi ūminė būklė;
  • labai skiriasi galimybės naudotis geriausia tarptautine klinikine praktika ir specializuota priežiūra, įskaitant galimybę naudotis širdies nepakankamumo specialistų slaugytojų paslaugomis (tiek ligoninėje, tiek bendruomenėje).

Nesugebėjimas ir vėlavimas tinkamai atpažinti ir gydyti širdies nepakankamumą lemia didelį hospitalizacijų ir pakartotinių hospitalizacijų skaičių, o tai tampa ekonomine našta sveikatos priežiūros sistemoms ir daro didžiulį poveikį gyvenantiems su širdies nepakankamumu bei jų artimiesiems.

Skaičiuojama, kad su širdies nepakankamumo gyvena daugiau nei 64 mln. žmonių visame pasaulyje, o naudojant reikiamus vaistus ir laikantis tinkamo gyvenimo būdo, jį galima suvaldyti.

Širdies nepakankamumas yra sunki lėtinė liga, tačiau ji neturi trukdyti žmonėms gyventi. Širdies nepakankamumas nereiškia, kad širdis tuoj sustos. Ši diagnozė reiškia, kad širdis nebegali pakankamai susitraukti ir prisipildyti reikiamu kraujo kiekiu, tam, kad aprūpintų kūno poreikius deguonimi ir maistinėmis medžiagomis.

Dažniausios širdies nepakankamumo priežastys yra koronarinė širdies liga, širdies infarktas, įgimtos širdies ydos, aukštas kraujo spaudimas, širdies vožtuvų arba raumens ligos.

Ar širdies nepakankamumas yra tas pats, kas širdies infarktas? Daugelis žmonių mano, kad taip ir yra, tačiau jie klysta. Širdies infarktas ištinka staiga, kai užblokuojamas širdies aprūpinimas krauju. Tuo tarpu širdies nepakankamumas yra ilgalaikė būklė, kai širdis nebegali pakankamai susitraukti ir prisipildyti reikiamu kraujo kiekiu, tam, kad aprūpintų kūno poreikius deguonimi ir maistinėmis medžiagomis.

ŠNSA kviečia jus pasidalinti šių metų kampanijos filmuku ir papildoma informacija apie širdies nepakankamumą.

Kviečiame į nemokamus renginius, galinčius išgelbėti gyvybes

KAUNE Gegužės 4 dieną nuo 12 iki 16 valandos, Laisvės alėjoje prie Miesto sodo, netoli R. Kalantos paminklo vyks renginys Pasaulinei Širdies nepakankamumo dienai paminėti. Čia veiks Kardiologijos informacinis centras, kur visi norintys galės pasitikrinti sveikatą ir pasikonsultuoti dėl širdies nepakankamumo. Bus pateikiama informacijos apie širdies nepakankamumą, sveikatos dovanos aktyviai dalyvaujantiems ir filmai apie širdies sveikatą.

Renginyje dalyvaus Lietuvos Širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacijos vadovė Aistė Štaraitė. LSMU Kauno ligoninės direktorė medicinai, Lietuvos kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo darbo grupės vadovė, gydytoja kardiologė prof. dr. Diana Žaliaduonytė, širdies nepakankamumo slaugytoja, LSMU Kauno ligoninės koordinatorė mokslo integracijai ir kokybei dokt. Rasa Paleckienė.
Gegužės 4 d. 20val. Kauno miestas mini širdies nepakankamumą apšviečiant raudonai Valstybinį muzikinį teatrą. Ši akcija simbolizuos visų gyvenančių su širdies ligomis viltį į ateitį ir visavertį gyvenimą.

RENGINĮ ORGANIZUOJA:
● Kauno miesto Savivaldybė
● Lietuvos Širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacija
● Lietuvos Kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo darbo grupė
● Global Heart Hub – Tarptautinis širdies aljansas
● Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
● Nacionalinis Transplantacijų biuras prie SAM

KLAIPĖDOJE Gegužės 9 d., antradienis, 13.00 val. Klaipėdos universiteto didžiojoje auditorijoje PC „Studlendas“ „(Herkaus Manto g.92) vyks atvira paskaita „Širdies nepakankamumas: kas, kodėl ir kaip?“ Praktiniai pirmosios pagalbos užsiėmimai vyks nuo 14.30 val. Su visais besidominčiais bendraus Klaipėdos universiteto ligoninės filialo „Jūrininkų ligoninė“ gydytojai kardiologai, slaugytojos, būsimieji medikai. Jie ves praktinius pirmosios pagalbos užsiėmimus „Sustojo širdis – išmok gaivinti“.

RENGINĮ ORGANIZUOJA:
● Klaipėdos universiteto ligoninės filialas „Jūrininkų ligoninė“
● Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakultetas Lietuvos širdies asociacijos
Širdies nepakankamumo darbo grupė
● Širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacija
● Global Heart Hub – Tarptautinis širdies aljansas
● Nacionalinis Transplantacijų biuras prie SAM

VILNIUJE Gegužės 12 d. nuo 12 iki 15 valandos, prieš LR Vyriausybės rūmus – Vinco Kudirkos aikštėje, jau penktąjį kartą veiks atviras Kardiologijos informacinis centras, kur visi norintys galės pasitikrinti sveikatą ir pasikonsultuoti dėl širdies nepakankamumo. Renginio metu bus atliekami įvairūs sveikatos testai. Renginyje veiks kino teatras, kuriame nuolat suksis aktualūs filmo siužetai pagrindinėmis širdies temomis. Plačiajai visuomenei bus paaiškinta, kas yra širdies nepakankamumas, kaip atpažinti simptomus ir kada kreiptis pagalbos.

Gegužės 12 d. 20 valandą Vilniaus miesto savivaldybė raudona – širdies spalva – apšvies vieną gražiausių miesto tiltų – Karaliaus Mindaugo tiltą. Ši akcija simbolizuos visų gyvenančių su širdies ligomis viltį į ateitį ir visavertį gyvenimą.

RENGINĮ ORGANIZUOJA:
● Lietuvos Širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacija
● Global Heart Hub – Tarptautinis širdies aljansas
● Santaros klinikų specializuoto Širdies nepakankamumo kabineto gydytojų
kardiologų ir bendrosios praktikos slaugytojų komanda
● Nacionalinis Transplantacijų biuras prie SAM
● Vilniaus Visuomenės sveikatos biuras
● Vilniaus miesto Savivaldybė

PANEVĖŽYJE Gegužės 18 d. Laisvės aikštė nuo 13 val. iki 17 val., Laisvės aikštėje veiks Kardiologijos informacinis centras, kur visi norintys galės pasitikrinti sveikatos rodiklius ir pasikonsultuoti dėl širdies nepakankamumo.
Renginyje dalyvaus Širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacijos vadovė Aistė Štaraitė, Respublikinės Panevėžio ligoninės specializuoto Širdies nepakankamumo kabineto gydytojų kardiologų ir bendrosios praktikos slaugytojų komanda – gyd. kardiologė Agnė Šimukauskienė, specializuota ŠN slaugytoja Monika Brazauskienė, bendrosios praktikos slaugytoja Jurgita Plungienė.
Programa:
14.00 Paskaita „Gyvensenos ribotumai nustačius širdies nepakankamumą: mitybos ir fizinio aktyvumo ypatumai sergant ŠN“. Lektorius – bendrosios praktikos slaugytoja Jurgita Plungienė. Trukmė – apie 10 min.
14.30 Viktorina „Ką žinome apie širdies nepakankamumą?“ I dalis
15.00 Paskaita „Savirūpa sergant širdies nepakankamu: kaip atpažinti ŠN paūmėjimą, gydymo plano vykdymas ir problemų sprendimas“. Lektorius – specializuota ŠN slaugytoja Monika Brazauskienė. Trukmė – apie 10 min.
15.30 Viktorina „Ką žinome apie širdies nepakankamumą?“ II dalis
Viso renginio metu visi norintys galės pasitikrinti sveikatos rodiklius: pulsą, kraujospūdį, įsotinimo deguonimi kiekį, cholesterolį. Pagal specialias skaičiuokles bus galima nusistatyti savo kraujagyslių amžių.

RENGINĮ ORGANIZUOJA:
● Lietuvos Širdies nepakankamumu sergančiųjų pacientų asociacija
● Respublikinės Panevėžio ligoninės specializuoto Širdies nepakankamumo kabineto gydytojų kardiologų ir bendrosios praktikos slaugytojų komanda
● Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
● Panevėžio Savivaldybė
● Global Heart Hub – Tarptautinis širdies aljansas
● Nacionalinis Transplantacijų biuras prie SAM

ŠIAULIUOSE Gegužės 17 dieną, nuo 13 val. iki 17 val. Prisikėlimo aikštėje veiks Kardiologijos informacinis centras, kur visi norintys galės pasitikrinti sveikatos rodiklius: pulsą, kraujospūdį, įsotinimo deguonimi kiekį. Bus galimybė pasikonsultuoti dėl širdies nepakankamumo ir pabendrauti su Širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacijos nariais. Bus pateikiama informacija apie širdies nepakankamumą, sveikatos dovanų aktyviai dalyvaujantiems ir filmai apie širdies sveikatą.

RENGINĮ ORGANIZUOJA:
● Lietuvos Širdies nepakankamumu sergančiųjų pacientų asociacija
● Global Heart Hub – Tarptautinis širdies aljansas
● Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
● Nacionalinis Transplantacijų biuras prie SAM
● Šiaulių miesto savivaldybė