Širdies napakankamumo klinikiniai sindromai yra šie:
Dėl kairio širdies skilvelio persitvarkymo (kardiomegalijos) prisideda širdies vožtuvų nesandarumai. Atsiranda širdies ūžesiai, papildomi tonai, tachikardija.
Dusulys ŠN pradžioje pasireiškia fizinio krūvio metu, vėliau ramybės metu. Dėl oro trūkumo naktį šie pacientai miega pusiau sėdėdami, veido oda ir lūpos įgauna mėlyną atspalvį (cianozė), plaučiuose atsiranda staziniai karkalai, išsiplečia jungo venos, padidėja kepenys, vėliau ir blužnis, pilve kaupiasi skystis (ascitas).
Dėl kvėpavimo nepakankamumo mažėja griaučių raumenų aprūpinimas deguonimi. Jaučiamas greitai atsirandantis nuovargis, kojų ,,sunkumas“, mažėja fizinė tolerancija.
ŠN ankstyvas simptomas yra naktinis šlapinimasis. Jei neląstelinio skysčio tūris padidėja daugiau kaip 5 litrais – žmogus patinsta. Patinimai yra simetriški, pirmiausia atsiranda kojose, ilgainiui apima visą kūną (anasarka). Prasideda odos hiperpigmentacija, sustorėja oda kulkšnių srityje. Šlapimo tyrimuose stebimas baltymas ir kt. pakitimai.
Blogėja atmintis, atsiranda galvos skausmai, nerimas, nemiga. Senyvo amžiaus ligoniams galimi košmarai, haliucinacijos.
Sutrinka kraujo pritekėjimas iš didžiojo kraujo apytakos rato. Pacientai skundžiasi: pykinimu, vėmimu, vidurių užkietėjimu, pilnumo pilve pojūčiu. Būdingas veido odos pamėlynavimas, o tai pat išsipūtusios kaklo venos, kepenų pulsavimas, kūno patinimai, širdis padidėjusi, tachikardija, ūžesiai. Tyrimuose ženkliai blogėjanti kepenų ir inkstų funkcija.