KAIP DIAGNOZUOJAMAS ŠIRDIES NEPAKANKAMUMAS?

KAIP DIAGNOZUOJAMAS ŠN?

Esant širdies nepakankamumo požymiams bei simptomams, skubiai kreipkitės į gydytoją. Įvertinant Jūsų išsakytus simptomus, bus atkreiptas dėmesys į esamas ir persirgtas ligas, fizinį aktyvumą, mitybą, kvėpavimą, miegą, įpročius. Labai svarbu būti savikritišku ir kiek įmanoma tiksliau atsakyti į užduodamus klausimus, kad medikai galėtų nustatyti tikslią diagnozę, ligos priežastis ir parinkti geriausią gydymo taktiką.

Jums bus atliekami šie tyrimai:

• Įvertinama odos spalva ir temperatūra.
• Apskaičiuojamas kūno masės indeksas.
• Pamatuojamas kraujospūdis ir pulsas. Kylant kraujospūdžiui, dažnėja širdies veikla.
• Įvertinamos kaklo venos. Atkreipiamas dėmesys į galimai atsiradusį kaklo venų išsiplėtimą ir pulsavimą.
• Stetofonendoskopu išklausomi širdies tonai, papildomi ūžesiai, kvėpavimas plaučiuose.
• Apžiūrimas pilvas, kuris gali būti padidėjęs dėl susikaupusių skysčių.
• Apžiūrimos kulkšnys ir kojos. Šios gali būti patinusios dėl skysčių sankaupos.

Elektrokardiograma (EKG) yra tyrimas, kuris registruoja širdies ritmą ir širdies laidžiosios sistemos elektrinį aktyvumą. Reaguodama į elektrinius impulsus, širdis susitraukinėja. EKG parodo širdies susitraukimų ritmą ir greitį. Tai neskausmingas, maždaug 5 minutes užtrunkantis tyrimas. Elektrokardiogramos užrašymas nesukelia elektrinio šoko ir jokiu būdu niekaip kitaip neveikia žmogaus širdies veiklos. EKG registruojami pakitimai atskleidžia:

• Ar širdies ritmas sutrikęs;
• Ar žmogus patyrė miokardo infarktą;
• Ar trinka širdies aprūpinimas krauju (išemija) ir kt.

Krūtinės ląstos rentgenologinis ištyrimas – greita, neskausminga procedūra, kurios metu naudojama nedidelė radiacijos dozė. Rentgenologinis ištyrimas padeda gydytojui įvertinti širdies dydį, konfigūraciją, plaučių ir matomų skeleto kaulų būklę.

Echokardioskopija – tyrimas, kuris atliekamas panaudojant ultragarso bangas. Šiuo metodu tiriami vidaus organai, apžiūrimas vaisius moters gimdoje. Tirdamas širdį, gydytojas specialiu davikliu pro odą į krūtinę nukreipia ultragarsines bangas, kurios, atsispindėjusios nuo įvairių širdies struktūrų, grįžta atgal į daviklį ir kompiuterį, taip atkuriamas širdies vaizdas ekrane. Širdies echoskopijos metu matoma širdies vožtuvų būklė, širdies susitraukimo jėga, įvertinami širdies ertmių dydžiai bei širdies sienelių pokyčiai.

Esant indikacijoms, atliekami echostrestestai, kai pacientui minant specialų dviratį stebima širdis ir echoskopu, arba ramiai gulint, specialių medikamentų poveikyje dažnėja širdies susitraukimai, tuo pat metu stebima EKG ir atliekamas širdies echoskopinis ištyrimas.

Kraujo tyrimai yra svarbūs įtariant ir patvirtinant širdies nepakankamumą, įvertinant galimus reikšmingus gretutinius susirgimus. Atkreipiamas dėmesys į tai:

• Ar nėra kraujo pokyčių, rodančių mažakraujystę, skydliaukės, inkstų, kepenų funkcijos pakitimus, kurie dažnai būna širdies nepakankamumo priežastimis;
• koks yra natriuretinio peptido (BNP ar NT-proBNP) kiekis kraujyje. Jei kraujyje randama šios medžiagos padidėjimas (ją išskiria pertemptos širdies ląstelės), tai rodo, kad tiriamasis serga širdies nepakankamumu. Šios specifinės aktyvios medžiagos didėja organizme, kai širdis patiria perkrovą ir silpsta. BNP ištyrimas padeda nustatyti tiek ūminį, tiek lėtinį širdies nepakankamumą.

Išplėstiniam, papildomam širdies nepakankamumo priežasčių ir pasekmių ištyrimui medikai naudoja ir kitus reikšmingus tyrimus:

Kai kurios kvėpavimo sistemos ligos gali turėti panašius simptomus arba atsirasti ir progresuoti kartu su širdies nepakankamumu. Pagrindinis plaučių funkcijos tyrimas – spirometrija, kurios metu išmatuojama kokiu greičiu ir kiek oro pacientas gali įkvėpti ir iškvėpti. Atliekant kvėpavimo funkcijos mėginį, ant nosies uždedamas specialus spaustukas, tiriamasis kvėpuoja per vamzdelį, sujungtą su registravimo įrenginiu (spirometru). Kvėpavimo rezultatų tikslumas priklauso nuo žmogaus gebėjimo tiksliai vykdyti nurodomas instrukcijas. Tyrimą atliekantis specialistas nuolat ragina kvėpuoti giliai, kad būtų gauti patikimi rezultatai. Tyrimo metu gali varginti kosulys, nedidelis galvos svaigimas, todėl tarp įkvėpimų būna poilsio pertraukėlės.

Tyrimo rezultatai padeda nustatyti:

• Kvėpavimo pakitimų pobūdį;
• plaučių ligų (lėtinė obstrukcinė plaučių liga, bronchinė astma ir kt.) eigą;
• įvertinti gydymo efektyvumą ir kt.

Veloergometrija – fizinio krūvio mėginys, atliekamas, kad įvertinti tiriamojo fizinį pajėgumą, širdies nepakankamumo laipsnį, atsiradus širdies ritmo sutrikimams, išeminės ar koronarinės širdies ligų diagnostikai ir rizikai nustatyti.

Veloergometrija yra atliekama pacientui vertikaliai sėdint ant veloergometro (vadinamojo dviračio) ir minant pedalus iki 60 apsisukimų per minutę. Pacientui skiriamas krūvis atsižvelgiant į jo amžių, ūgį, svorį ir vadovaujantis standartizuotu krūvio protokolu. Gydytojas tyrimo metu paciento elektrokardiogramą (EKG) nuolat stebi monitoriuje. Arterinis kraujo spaudimas, bei EKG registruojama prieš krūvį, krūvio metu kas minutę ir baigus minti pedalus. Šis tyrimo metodas informatyvus, kai norima įvertinti reabilitacijos priemonių efektyvumą, medikamentų poveikį ir sudaryti prognozes.

Krūvio testai atliekami ir ant bėgtakio, keliant bėgančio takelio pasvirimo kampą ir registruojant tuos pačius paciento fizinio krūvio tolerancijos parametrus, kaip ir veloergometrijos metu. Jei krūvio metu kartu tiriama ir dujų difuzija, tyrimas vadinamas pulmokardiniu (spiroveloergometrijos) tyrimu.

Tyrimo metu per tiriamojo kūną siunčiamos radijo bangos, tūkstančius kartų stipresnės nei magnetinis laukas. Taip paveikiami žmogaus kūno atomai, nukreipiant jų branduolius į priešingą pusę. Kai branduoliai grįžta atgal į savo vietą, išspinduliuojamos radijo bangos. Skeneris surenka šiuos signalus, o kompiuteris juos apdoroja ir paverčia vaizdu.

Magnetinis branduolių rezonansas sukuria širdies ir didžiųjų kraujagyslių bei jas supančio audinio vaizdus. Taip diagnozuojamos įgimtos širdies ydos, širdies raumens pakitimai ir kitos širdies kraujagyslių sistemos patologijos.

Tyrimo metu žmogaus kūną paveikia didelio stiprumo magnetinis laukas, todėl draudžiama dėvėti papuošalus ar kitus dalykus iš metalo.
Nėra nustatyta jokio pavojaus ar nepageidaujamų reiškinių po magnetinio branduolių rezonanso tyrimo. Šis tyrimas nėra skausmingas, nesukelia jokių pojūčių. Jokia radioaktyvi spinduliuotė tyrimo metu nėra naudojama, todėl šis tyrimas gali būti kartojamas tiek kartų, kiek reikia.

Tiriamieji visada perspėjami, kad BMR aparatas skleidžia garsą, kuris gali būti nemalonus. Pacientas yra patalpinamas į didelį uždarą cilindrą, todėl kai kuriems gali atsirasti uždaros erdvės baimė (klaustrofobija). Ligoniai, kurie anksčiau yra patyrę klaustrofobijos priepuolį, turėtų perspėti savo gydytoją. Gydytojas gali duoti ligoniui vaistų, kurie padėtų atsipalaiduoti. Tyrimo metu pacientas privalo gulėti ramiai nejudėdamas.

Rentgenokontrastinė kateterizacija – per kateterį į širdies ertmes suleidus specialus dažo įvertinamas jų dydis, veikla. Procedūros metu gali būti atlikta biopsija – paimamas nedidelis pažeisto širdies raumens gabalėlis, kuris vėliau ištiriamas mikroskopu, gaunant svarbią informaciją apie susirgimo kilmę.

Angiografija – įvairių kraujagyslių (inkstų, kaklo, plaučių ir kt.) tyrimas. Širdies vainikinių kraujagyslių intervencinės radiologijos ir kardiologijos tyrimas (koronarografija) – tai minimaliai invazinis rentgenologinis tyrimo metodas, į kraujagyslę kateteriu suleidžiant specialios medžiagos – kontrasto. Šis tyrimas – pagrindinis kraujagyslių anatomijos nustatymo, ligų diagnozavimo ir gydymo parinkimo metodas.

Jei tyrimo metu intervencinis kardiologas aptinka kraujagyslių susiaurėjimų, gali būti atliekamos gydomosios procedūros – balioninė angioplastika (kraujagyslių plėtimas) ir stentavimas (įmovos įstatymas susiaurėjimo vietoje).

Procedūra atliekama į pažeistos kraujagyslės susiaurėjimo vietą įvedant balioninį kateterį, ją praplečiant bei įvedant stentą.

Radionuklidinės angiografijos (miokardo perfuzijos tyrimas) metu naudojant labai mažus kiekius radioaktyvių medžiagų, vadinamų žymėtais atomais, gaunami širdies ir kraujagyslių vaizdai.

Žymėti atomai yra sušvirkščiami į veną ir naudojant specialias kameras ar skaitytuvus stebimi širdies raumenyje.

Keletą valandų prieš tyrimą negalima valgyti ir vartoti gėrimų, turinčių kofeino ar alkoholio. Vaistus, kurie vartojami kasdien, reikia išgerti kaip įprasta, nebent gydytojas nurodytų kitaip pasiruošti tyrimui. Pacientas ištiriams ramybės būsenoje, po to tyrimas pakartotojamas po fizinio krūvio ar išgėrus tam tikrų medikamentų. Tyrimo metu registruojamos kraujo tėkmės širdies raumenyje, išryškėja širdies raumens plotai, kuriuose kraujotaka yra nepakankama (išemija). Branduolinės medicinos tyrimai retai sukelia komplikacijas, o radiacijos kiekis gaunamas jų metu yra nedidelis.

Daugiasluoksnė kompiuterinė tomografija (KT) – tai neinvazinis tyrimo būdas, skirtas įvertinti širdies ir vainikinių kraujagyslių būklę. Atliekant krūtinės KT, naudojami rentgeno spinduliai ir kontrastinės medžiagos, tokiu būdu išgaunamas širdies ir kraujagyslių trimatis vaizdas. Skenuojanti įranga yra ypač sudėtinga ir skenuoja širdį labai greitai. Gaunami aiškūs, detalūs širdies vaizdai, kurie nepasiekiami jokiais kitais tyrimo metodais. Šio tyrimo metu, kaip ir atliekant angiografiją, sušvirkštus kontrastines medžiagas, stebimi širdies vainikinių kraujagyslių vaizdai, leidžiantys įvertinti spindžius ir patoginius susiaurėjimus. Priešingai nei angiografijos metu, kontrastinės medžiagos sušvirkščiamos per ploną adatą paviršinėje rankos venoje. Sušvirkštus kontrastines medžiagas, šios patenka į kraujotaką ir, kai pasiekia vainikines kraujagysles, tyrimą galima pradėti. Panaudojant rentgeno spindulius, išgaunami aiškūs, detalūs vaizdai, kaip kontrastinės medžiagos pasiskirsto širdies vainikinėse kraujagyslėse. Tyrimas atliekamas sulaikius kvėpavimą ir užtrunka tik keletą sekundžių. Radiacijos kiekis, gaunamas atliekant širdies KT, taip pat yra nedidelis.

Sergančių širdies nepakankamumu ligos eiga ir gretutiniai susirgimai būna skirtingi, todėl kiekvienu atveju tyrimų planas yra individualus.

© ŠIRDIES NEPAKANKAMUMU SERGANČIŲJŲ ASOCIACIJA

Log in with your credentials

Forgot your details?