Kas yra širdies nepakankamumas ir kokios yra gretutinės būklės sergant širdies nepakankamumu?

Širdies nepakankamumas yra sunki ir progresuojanti būklė, kai širdis nepajėgia efektyviai pumpuoti kraujo organizmo poreikiams patenkinti. Sergant širdies nepakankamumu širdis yra silpnesnė arba tvirtesnė nei įprastai, todėl kraujui yra sunkiau cirkuliuoti. Dėl to sergantieji širdies nepakankamumu dažnai jaučia tokius simptomus kaip: dusulys, nuovargis, kojų tinimas ir sunkumai atliekant kasdienę veiklą.

Širdies nepakankamumas retai kada yra savarankiška liga. Ji dažnai siejama su kitais susirgimais, vadinamais gretutinėmis ligomis, kurios gali pabloginti širdies veiklą ir apsunkinti jos gydymą.

Gretutinės būklės fiksuojamos tada, kai žmogus vienu metu serga daugiau nei viena liga.

Kai kurios iš dažniausiai pasitaikančių su širdies nepakankamumu susijusių gretutinių būklių yra cukrinis diabetas, inkstų ligos, aukštas kraujospūdis ir nutukimas. Šios  būklės sukuria užburtą ratą, kai dėl vienos ligos didėja rizika susirgti kita arba kyla turimos ligos paūmėjimas.

Labai svarbu atpažinti širdies nepakankamumo simptomus ir gretutines būkles, nes ankstyvas ligos nustatymas ir gydymas gali padėti sulėtinti ligos progresavimą ir pagerinti gyvenimo kokybę. Paprasti veiksmai, tokie kaip reguliari profilaktinė sveikatos patikra, svarbiausių sveikatos rodiklių (pvz., kraujospūdžio, cholesterolio ir cukraus kiekio kraujyje) sekimas ir sveikatai palanki gyvensena, gali gerokai sumažinti riziką.

Suprasti širdies nepakankamumą ir su juo susijusias gretutines ligas svarbu ne tik tiems, kuriems ši liga buvo diagnozuota, bet ir visiems kitiems. Atpažindami požymius, rizikos veiksnius ir profilaktines priemones, žmonės gali imtis aktyvių veiksmų, kad pagerintų širdies sveikatą. Sąmoningumo didinimas, ankstyvoji profilaktinė patikra ir gyvensenos pokyčiai gali turėti didžiulį poveikį, prisidėti prie sveikesnės širdies ir ilgesnio gyvenimo.

Jūsų sveikata - Jūsų prioritetas.

Suprasdami, kas yra širdies nepakankamumas, ir koks yra ryšys tarp gretutinių būklių, galėsite suvaldyti šią ligą ir pagerinti savo gyvenimo kokybę.

– Sužinokite apie širdies nepakankamumą ir jo ryšį su tokiomis ligomis kaip diabetas ir inkstų ligos.

– Domėkitės – klauskite gydytojo apie savo būklę, rizikos veiksnius ir apie tai, kokie gyvensenos pokyčiai gali padėti.

– Prisijunkite prie pacientų grupės ar asociacijos, kad galėtumėte dalyvauti ir mokytis iš kitų.

Ankstyvas aptikimas, geresnė apsauga. Reguliariai profilaktiškai tikrinkitės sveikatą dėl galimų gretutinių būklių, ir imkitės veiksmų komplikacijų rizikai sumažinti.

  • Susiplanuokite reguliarius sveikatos patikrinimus, ypač jeigu Jums nustatyti tokie rizikos veiksniai kaip aukštas kraujospūdis, diabetas ar nutukimas.
  • Sekite pagrindinius savo sveikatos rodiklius: kraujospūdį, cholesterolio ir cukraus kiekį kraujyje bei inkstų funkciją.
  • Aptarkite su gydytoju standartinius profilaktinius tyrimus ir ankstyvuosius įspėjamuosius širdies nepakankamumo ir kitų ligų požymius.
  • Jei pastebėjote nuolatinį nuovargį, dusulį ar patinimą, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

 

Stipresni kartu. Pacientai, slaugytojai ir sveikatos priežiūros specialistai visi drauge padeda rūpintis Jūsų sveikata, o atviras pokalbis su gydytoju užtikrina geresnius sveikatos rezultatus.

  • Prieš vizitą pas gydytoją, tinkamai pasiruoškite: iš anksto užsirašykite klausimus ir kas jums kelia nerimą, kad vėliau tai galėtumėte aptarti su sveikatos priežiūros specialistu.
  • Šeimos nariai arba artimieji turėtų lydėti jums pas gydytojus ir padėti Jums tinkamai vartoti vaistus.
  • Suburkite pagalbos tinklą, bendraukite su pacientų organizacijomis ir bendruomenės grupėmis, dalinkitės patirtimi ir turima informacija.
  • Paprašykite, kad sveikatos priežiūros specialistai visapusiškai supažindintų Jus su Jūsų būkle ir pateiktų abipusiškai suderintą gydymo bei veiksmų planą.

 

Maži žingsniai, o poveikis didžiulis. Paprasti gyvensenos pokyčiai ir reguliarūs profilaktiniai patikrinimai gali apsaugoti Jūsų širdį ir bendrą sveikatos būklę.

  • Laikykitės širdžiai palankios mitybos: mažinkite suvartojamos druskos, perdirbtų maisto produktų ir nesveikų riebalų kiekį, tuo pačiu vartokite daugiau daržovių, vaisių ir liesų baltymų.
  • Apribokite alkoholio vartojimą ir meskite rūkyti, kad apsaugotumėte savo širdį.
  • Būkite aktyvūs: kasdien mankštinkitės pagal gydytojo rekomendacijas ir sumažinkite sėdėjimo laiką – kiekvienas judesys yra svarbus!
  • Valdykite stresą atlikdami sąmoningumo ir atsipalaidavimo pratimus arba kreipkitės pagalbos į specialistus.
  • Vartokite gydytojo paskirtus vaistus ir žinokite naujausią savo gydymo planą.

Gyvenkite visavertį ir klestintį gyvenimą.

Net ir sergant įvairiomis ligomis, tačiau tinkamai prisižiūrint bei sulaukiant palaikymo ir supratimo, gyvenimas gali būti visavertis.

  • Aktyviai domėkitės savo sveikata – žinokite simptomus, anksti imkitės veiksmų ir konsultuokitės su sveikatos priežiūros specialistu.
  • Išsikelkite realius sveikatos priežiūros tikslus ir džiaukitės mažais pasiekimais.
  • Prireikus, kreipkitės pagalbos į savo šeimą, sveikatos priežiūros specialistą ar pacientų organizacijos.
  • Atminkite: jūs nesate vieni! Yra informacijos ir bendruomenių, skirtų padėti jums gyventi su savo liga.

 

Žinutės plačiajai visuomenei:

Žinios įgalina

Žinojimas, kas yra širdies nepakankamumas, ir koks yra jo ryšys su tokiomis gretutinėmis ligomis kaip diabetas ir inkstų ligos, padeda žmonėms kontroliuoti savo sveikatą ir priimti pagrįstus sprendimus.

  • Sužinokite daugiau apie širdies nepakankamumą ir su juo susijusias gretutines būkles iš patikimų šaltinių, pavyzdžiui, sveikatos priežiūros specialistų, pacientų asociacijų ir internetinių medicinos srities platformų.
  • Apsilankymo pas gydytoją metu užduokite klausimus apie širdies sveikatą, rizikos veiksnius ir gyvensenos pokyčius, kad galėtumėte aktyviai pasirūpinti savo sveikata.
  • Dalinkitės informacija su šeima ir draugais, kad padidintumėte jų sąmoningumą ir paskatintumėte imtis prevencinių veiksmų savo bendruomenėje.

Laiku aptikus ligą galima išvengti komplikacijų.

Reguliariai tikrindamiesi sveikatą, stebėdami pagrindinius sveikatos rodiklius ir atpažindami ankstyvuosius simptomus galite išvengti komplikacijų ir pagerinti bendrą savijautą.

  • Žinokite savo šeimos ligų istoriją ir aptarkite su sveikatos priežiūros specialistu galimą paveldimą riziką savo sveikatai, nes žinodami iš anksto galite imtis profilaktinių priemonių.
  • Teikite pirmenybę reguliariems profilaktiniams patikrinimams, kad galėtumėte stebėti kraujospūdį, cholesterolio ir cukraus kiekį kraujyje bei inkstų funkciją, ypač jei Jums yra nustatyti rizikos veiksniai.
  • Atpažinkite ankstyvuosius įspėjamuosius požymius, tokius kaip nuovargis, patinimas ar dusulys, o atsiradus simptomams – kreipkitės į gydytoją.

Veiksmai leidžia pagerinti savijautą.

Paprasti gyvensenos pokyčiai ir aktyvus ligos valdymas gali pagerinti bendrą savijautą ir sumažinti sveikatos riziką.

Visą širdies nepakankamumo valdymo ar prevencijos istoriją sudaro keturi pagrindiniai žingsniai:

 

  • Sveika gyvensena: širdį stiprinantis sveikas gyvenimo būdas: valgykite maistingą maistą, būkite aktyvūs, venkite rūkymo ir pernelyg didelio alkoholio vartojimo.
  • Ligos ir tam tikrų būklių tarpusavio ryšys: širdies nepakankamumas yra susijęs su daugeliu kitų sveikatos problemų, įskaitant diabetą, inkstų ligas, aukštą kraujospūdį, nutukimą ir psichikos sveikatos sutrikimus.
  • Pavyzdžiui, diabetas gali sukelti širdies nepakankamumą. Širdies nepakankamumas gali pakenkti psichikos sveikatai. Norint valdyti širdies nepakankamumą arba jo išvengti, svarbu suprasti, kaip šios būklės tarpusavyje yra susijusios.
  • Bendradarbiavimas su gydytoju: nuolat palaikykite ryšį su gydytoju ir sveikatos priežiūros komanda, atvykite pasitikrinti sveikatos, dalyvaukite profilaktinėse programose ir greitai spręskite bet kokias sveikatos problemas ar pokyčius.
  • Simptomų analizė: žinodami širdies nepakankamumo priežastis ir simptomus busite geriausiai pasiruošę ankstyvai širdies nepakankamumo diagnostikai arba galėsite visiškai išvengti šios ligos.

 

Žinutės sveikatos priežiūros specialistams:

  • Kai sveikatos priežiūros specialistai teikia integruotą priežiūrą, pacientai rečiau guldomi į ligoninę, jų gyvenimo kokybė geresnė, o išgyvenamumas ilgesnis. Kad pacientai nesijaustų pasimetę, būtina koordinuoti sveikatos priežiūros specialistų darbą.
  • Aktyvus pacientų dalyvavimas suteikia jiems daugiau galių – pacientai, suprantantys jiems paskirto gydymo planus ir aktyviai jų laikydamiesi, dažnai sėkmingiau valdo savo būklę, nes jaučia didesnę atsakomybę už savo pačių sveikatą.

Nuolatinė parama skatina geresnę sveikatos priežiūrą – nuolatinė parama ir reguliarūs vizitai pas gydytoją gali padėti pacientams įgyti daugiau pasitikėjimo savimi ir nebesijausti tokiais prislėgtais, taip užtikrinant ilgalaikę sėkmingą sveikatos priežiūrą.

Kvietimas imtis veiksmų:

  • Žinodami, kas yra širdies nepakankamumas ir su juo susijusios gretutinės ligos, pavyzdžiui, diabetas ir inkstų ligos, žmonės gali kontroliuoti savo sveikatos būklę ir priimti pagrįstus sprendimus.
  • Svarbiausia – ankstyvas ir koordinuotas gydymas, todėl aptarkite su sveikatos priežiūros specialistu savo gretutines ligas ir kylančią riziką.
  • Reguliari sveikatos patikra, gyvybiškai svarbių sveikatos rodiklių stebėjimas ir ankstyvųjų simptomų atpažinimas yra svarbiausi veiksniai, padedantys išvengti komplikacijų ir pagerinti ligos išeitį.
  • Glaudus pacientų, slaugytojų ir sveikatos priežiūros specialistų bendravimas bei bendruomenės organizacijos padeda užtikrinti geresnę priežiūrą ir emocinę gerovę.