Vilniečiai tikrinosi dėl širdies nepakankamumo

sn_diena_2016_04Pasaulyje nuo širdies nepakankamumo (ŠN) kenčia apie 26 milijonai žmonių, prieš dvejus metus Lietuvoje šis širdies funkcijos sutrikimas buvo nustatytas daugiau nei 120 tūkstančių asmenų. Vyresnių kaip 65 metų žmonių sergamumas ŠN siekia iki 6–10 proc. Norint atkreipti visuomenės dėmesį kaip apsaugoti sveikus žmones nuo širdies ligų ir sulėtinti ŠN ryškėjimą ligoniams, kasmet, gegužės pirmąjį savaitgalį Europoje ir Lietuvoje minima supratimo apie širdies nepakankamumo diena.

Širdies nepakankamumas yra progresuojanti būklė. Nors kompensacinėje ligos pradžioje širdies disfunkcija ramybės periodu kliniškai dar nepasireiškia, tačiau tikslingai tiriant nustatoma širdies patologija. Širdies nepakankamumas, remiantis Niujorko širdies asociacija, grupuojamas į keturias funkcinio pajėgumo klases. Dusulys, nuovargis ir padažnintas širdies plakimas – svarbūs ŠN būdingi simptomai. Svarbu šiuos simptomus laiku ir nuodugniai išsiaiškinti, įvertinant juos skirtingomis sąlygomis, pavyzdžiui, fizinio krūvio metu ir naktį. Širdies nepakankamumas gali ir išnykti: laiku nutraukus alkoholio vartojimą, išgydžius ligą sukėlusią ŠN (pavyzdžiui, po chirurginės širdies ydos korekcijos). ŠN prognozė išlieka nepalanki, jei nepavyksta pašalinti ją sukėlusios priežasties.

Širdies nepakankamumas – kompleksinis klinikinis sindromas, kurį gali sąlygoti bet koks struktūrinis ar funkcinis širdies pažeidimas, susijęs su dauginėmis gretutinėmis ligomis. ŠN grėsmė didėja esant rizikos veiksniams: hipertenzijai, cukriniam diabetui, inkstų funkcijos sutrikimams, podagrai, infekcijoms, mažakraujystei, plaučių ligoms, piktnaudžiavimui alkoholiu, nutukimui, fizinio judėjimo stokai ir kt.

Būdingiausi ŠN klinikiniai požymiai ir simptomai: nuovargis, dusulys, padažnintas širdies plakimas, kepenų padidėjimas, kulkšnių patinimas ir kt.
Širdies nepakankamumo sukeliamos komplikacijos: širdies ritmo sutrikimai (pastarieji yra dažniausia pacientų mirties priežastis), plaučių, smegenų, kepenų, inkstų funkcijos nepakankamumas.

Trečdaliui patariama išsitirti papildomai

Tęsiant tradicijas, Lietuvos kardiologų draugijos (LKD) Širdies nepakankamumo darbo grupės, vadovaujamos prof. Jelenos Čelutkienės, rengiamas Europos širdies nepakankamumo dienai paminėti skirtas renginys šiemet vyko viename didžiausių sostinės prekybos ir pramogų centrų „Akropolis“. Analogiškai širdies nepakankamumo diena minėta Kaune ir kituose Lietuvos miestuose. LKD ŠN darbo grupės švietėjiškas darbas pagarsinant plačiai visuomenėje žinias apie efektyvią ŠN profilaktiką ir ankstyvą jo atpažinimą, Europos pacientų priežiūros standartų praktinis įgyvendinimas Lietuvos gydymo įstaigose, algoritmų ruošimas, gydytojų ir slaugytojų tobulinimas ne kartą įvertintas Europos Kardiologų draugijoje prizinėmis vietomis.

2016-ųjų metų Vilniaus prekybos ir pramogų centrų „Akropolis“ renginio metu gydytojai kardiologai, rezidentai, studentai, širdies nepakankamumo slaugytojos, kineziterapeutai, pacientų draugijų aktyvistai mokė besidominčius suprasti, kas tai yra ŠN, kaip atpažinti šios ligos simptomus ir laiku kreiptis pagalbos.

„Nuo pat pradžių sulaukėme didelio žmonių susidomėjimo. Pačiame pirmajame visuomenei skirtame renginyje prieš ketverius metus dalyvavo daugiau nei 400 žmonių, kasmet esame populiarūs ir renginys gausiai lankomas. Mus, medikus, nepaprastai džiugina, kad ligos simptomais domisi ir daugiau apie savo sveikatos būklę sužinoti nori tiek senjorai, tiek jaunimas, – pasakojo Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų gydytoja kardiologė, Lietuvos kardiologų draugijos širdies nepakankamumo darbo grupės narė Asta Grigaliūnienė. – Šiais metais visi pageidaujantys renginyje galėjo sužinoti savo kraujospūdį, širdies susitraukimo dažnį, gliukozės ir cholesterolio koncentraciją kraujyje, atlikti plaučių funkcijos mėginį bei 6 minučių ėjimo testą. Rezultatai buvo fiksuojami specialioje anketoje, kiekvienas juos galėjo aptarti su gydytojais specialistais“.

Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad kasmet iš visų renginio dalyvių maždaug trečdaliui yra patariama apsilankyti šeimos klinikoje ir atlikti išsamesnius tyrimus, jog pastebėti kraujospūdžio, pulso svyravimai, fizinio pajėgumo ribotumai, antsvoris gliukozės, cholesterolio pokyčiai netaptų širdies ir kraujagyslių pažeidimo signalais. Šio renginio pagrindinis šūkis,, Išlaisvink savo širdį“, o tikslas – apsaugoti sveikus žmones nuo širdies ligų.

Kraujospūdį matavosi ir paaugliai

Sostinėje vykusiame širdies nepakankamumo dienai paminėti skirtame renginyje dalyvavo beveik 300 žmonių. Didžioji jų dalis buvo darbingo amžiaus asmenys, netrūko ir jaunimo.

„Nuo širdies nepakankamumo jau ne vienerius metus kenčia mano tėtis. Apie šią ligą, jos simptomus žinau nemažai, nepaisant to, ir pačiam įdomu pasitikrinti esamą sveikatos būklę. Galiu tik pasidžiaugti, kad visi rodikliai yra normos ribose“, – teigė pro šalį ėjęs ir renginiu susidomėjęs bei visus pasiūlytus testus atlikęs paauglys Matas.

„Neslėpsiu, plaučių funkcijos mėginio rezultatai mane privertė šiek tiek sunerimti. Aš daugybę metų rūkau, gydytojai patarė kuo greičiau atsisakyti šio žalingo įpročio. Nežinau, kaip man pavyks tai padaryti. Įtariu bus labai sunku“, – pasakojo kita renginio dalyvė fotografė Rūta.

„Jau kuris laikas man vis pakyla kraujospūdis, dažnai jaučiuosi pavargusi. Visą kaltę suversdavau stresui, kurį patiriu darbe. Gerai, kad čia apie savo sveikatos būklę spontaniškai pasikalbėjau su gydytojais. Mane paprotino, kad turėčiau išsitirti išsamiau“, – tvirtino firmos vadovė Rasa.

Liga prasideda nepastebimai

Pasak gydytojos kardiologės A. Grigaliūnienės, Lietuvoje medikai gali ištirti besikreipiantį asmenį ir patikimomis diagnostinėmis priemonėmis patvirtinti ar atmesti širdies nepakankamumo diagnozę. Dažniausiai jau išryškėję fizinio krūvio netoleravimo, oro stokos, greitesnio nuovargio negalavimai nurodo esant pažengusį širdies funkcijos nepakankamumą .

„Tarkime anksčiau įkopti į statesnę kalvą ar lipti laiptais buvo paprasta, tuo tarpu dabar reikia stabtelti ir atsikvėpti, net ramybėje pastebimi dažni širdies plakimai, atsirado kulkšnių pabrinkimai – tai svarbūs nusiskundimai, – teigia pašnekovė. – Taigi, turint bent menkiausią įtarimą, kad su sveikata yra kažkas ne taip, verta pasikonsultuoti su gydytoju. Siekime partnerystės tarp medikų, pacientų ir jų artimųjų“.

© ŠIRDIES NEPAKANKAMUMU SERGANČIŲJŲ ASOCIACIJA

Log in with your credentials

Forgot your details?