Paskaita, žygiu per mišką ir pirmą kartą Lietuvoje išbandytu prietaisu – taip klaipėdiečiai kartu su Klaipėdos jūrininkų ligoninės kardiologais ir partneriais Klaipėdos universitete paminėjo Tarptautinę širdies nepakankamumo dieną. Pirmąją gegužės savaitę ji organizuojama visoje Europoje, siekiant atkreipti dėmesį į pandemi-jos mastą įgaunančią ligą.
Kreipiasi pavėluotai
Klaipėdos universitete gausiai susirinkusiems renginio dalyviams Jūrininkų ligoninės kardiologai priminė, koks klastingas gali būti širdies nepakankamumas. „Pradžioje nebylus, o kai pasireiškia simptomai – padėti pacientui tampa sudėtingiau. Per penkerius metus kas antras, išgirdęs šią diagnozę, miršta“, – sakė viena iš renginio ini-ciatorių, Klaipėdos jūrininkų ligoninės Širdies aritmijų skyriaus vedėja, gydytoja kardiologė Roma Kavaliauskienė.
Širdies nepakankamumas pasireiškia, kai dėl nusilpusios raumens funkcijos širdis nebespėja aprūpinti or-ganizmo reikiamu deguonies ir kraujo kiekiu.
Lietuvoje širdies nepakankamumu serga 120 tūkst. gyventojų. Jiems reikia specialių žinių ir pagalbos, todėl planuojama, kad šalyje veiks apie 30 širdies nepakankamumo kabinetų, kur pacientai galės gauti daugiau žinių apie pačią ligą, išmokti sau padėti, pasirinkti reikiamą vaistų dozę ir sužinoti, kada būtina kreiptis į medikus.
„Dveji pandemijos metai gerokai komplikavo situaciją dėl širdies nepakankamo gydymo. Skaičiuojama, kad per šiuos dvejus metus vidutinė gyvenimo trukmė Lietuvoje sutrumpėjo 17 mėnesių: nuo 75,6 iki 75,1 m. Net 16 proc. daugiau negu 2019 m. pacientų mirė nuo infarkto. Daugiau nei 26 proc. pacientų nesikreipė pagalbos laiku, baimindamiesi koronaviruso, tad dabar į ligoninę dažnai patenka daug užleistų atvejų, kai jau būna sunku padėti pacientui“, –apgailestavo R.Kavaliauskienė.