Nemažai širdies ligų gali sukelti širdies nepakankamumą. Pasak medikų, dalį rizikos faktorių, lemiančių širdies ir kraujagyslių ligas, galime kontroliuoti patys. Kaip elgtis, kad širdies nepakankamumu nesusirgtume, o susirgę – kuo ilgiau išliktume geresnės būklės, pataria gydytojai.
Liga neatsiranda staiga Gegužė – širdies nepakankamumo (ŠN) mėnuo. Jo metu tradiciškai daugiau kalbama apie pavargstantį svarbiausią žmogaus varikliuką, apie tai, kas tą nuovargį sukelia ir kas padėtų atsigauti. Dalis ŠN sukeliančių širdies ir kraujagyslių ligų priežasčių nuo žmogaus nepriklauso, bet dalis – tokios kaip antsvoris ir rūkymas – gali būti kontroliuojamos.
„Širdies nepakankamumas neatsiranda staiga, dažniausiai tai galutinė kažkurios kitos širdies ligos stadija. Kai visiškai nusilpsta širdies raumuo, jis nebesugeba išstumti tinkamo kiekio kraujo į žmogaus organizmą. Dėl to atsiranda daug įvairių simptomų, tokių kaip dusulys, blogas fizinio krūvio toleravimas, kosulys, kojų edemos (patinimai kaupiantis skysčiams – red. past.), pilvo apimties padidėjimas ir daugelis kitų, – teigia Lietuvos kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo darbo grupės vadovė gydytoja kardiologė profesorė Diana Žaliaduonytė. – Vengiant ŠN, itin svarbu gydyti pagrindines širdies ligas, ar tai būtų krūtinės angina, ar arterinė hipertenzija, širdies ritmo sutrikimas ar vožtuvų ligos. – Jei sergant šiomis ligomis sveikata pablogėjo, atsirado dusulys, tinimai, žmogus nebepajėgia būti toks aktyvus savo kasdienėje veikloje, koks buvo anksčiau, tai ženklas, kad kažkas pasikeitė, nusilpo širdies raumuo ir laikas pas kardiologą.“